top of page

Інклюзивна компетентність вчителя як вимога сучасності


28 жовтня 2021 року була проведена онлайн-педагогічна майстерня для педагогів Чернівецького ліцею №1 математичного та економічного профілів на тему «Технологія індивідуального планування та впровадження індивідуальної програми розвитку для дітей з ООП».

У закладі ще не було організовано інклюзивне навчання, але сучасна ситуація така: кожен учитель/вихователь завтра може стати вчителем/вихователем інклюзивного класу/групи, асистентом учителя/вихователя. Клас/група може стати інклюзивною щодня, а не лише з першого вересня. Тобто, кожен педагог має бути до цього готовим, компетентним. Починаючи зі студента, що йде на педагогічну практику, до вчителя/вихователя з досвідом роботи. Кожна професія має свої стандарти. Вони періодично змінюються відповідно до запиту суспільства. Наказом Мінекономіки №2736 від 23.12.2020 року «Про затвердження професійного стандарту за професіями "Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти", "Вчитель закладу загальної середньої освіти", "Вчитель з початкової освіти (з дипломом молодшого спеціаліста)" Професійні стандарти є одним із чинників реформи педагогічної освіти, що зазначено у Концепції педагогічної освіти. Технічно він описує, що повинен вміти і знати вчитель,який рівень тієї чи іншої компетентності, в тому числі й інклюзивної, має бути у вчителя на кожному етапі його професійної кар’єри. Професійна діяльність учителя в Стандарті розкладена на трудові функції. Одна з них - організація здорового, безпечного, розвивального, інклюзивного освітнього середовища. У межах кожної трудової функції вказано компетентності, якими має володіти вчитель. Інклюзивна компетентність відноситься до професійної. Стандарт описує інклюзивну компетентність учителя відповідно до кваліфікаційних категорій педагогічних працівників.

Отже, формування, розвиток інклюзивної компетентності у педагогів – це вимога сучасності до кожного вчителя.

При підтримці консультанта ЦПРПП Юлії Гуменюк та психолога ЦПРПП Оксани Дмитрюк учасники створювали індивідуальну програму розвитку, спираючись на запропонований висновок про комплексну оцінку розвитку дитини.


bottom of page