Роблю сонячні квіти, бо люблю людей,
роблю на щастя людям, щоб квіти мої були,
як саме життя народу,
щоб усі народи один одного любили,
щоб люди жили, як квіти б цвіли б на всій землі.
Марія Приймаченко
Вже два роки світ переживає справжній бум на творчість української художниці Марії Приймаченко: у травні 2022-го роботи мисткині стали частиною головної програми Венеційської бієнале, а про її творчість написали головні медіа світу, від The Guardian до The Times. В Україні кошти від продажу робіт Марії Примаченко, які здійснив Фонд Притули, принесли пів мільйона доларів для Збройних Сил. А в 2023-му виставки робіт Приймаченко пройшли по всьому світу.
Марія Приймаченко — українська народна художниця в жанрі "наївного мистецтва"; лауреатка Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка, народна художниця України. Роботи Марії зачаровують неймовірно доброю фантазією, точним, своєрідним колоритом і таємничою майстерністю. Чуттєві й невимушені, її картини — це самовираження підсвідомого, обрамлене в дитячу форму, яка ніколи в її творчості не була покинутою. Вона надихалася вишивками і довкіллям, вона була селянкою, яка обожнювала Україну та ніколи не покидала рідний дім.
Як правильно писати «Примаченко» чи «Приймаченко»? Цим питання й досі задаються. І насправді однозначної відповіді немає. Сама художниця картини підписувала як «Примаченко» або «М. Примаченко», або ж скорочено «М. П.». Але при цьому у своїй статті режисер Лесь Танюк писав, що задавав це питання майстрині. Її відповідь була такою: «Приймаченко, – без сумнівів відповіла вона. – Приймаченки ми, з «Приймаків». Батька мого Овксентія Григоровича дід з бабою в «приймаки» взяли, всиновили. А записали потім російською. Все зіпсували». Але історія на цьому не закінчується. Вже в іншому виданні Марія Овксентіївна відповідала, що вона - Примаченко, тому, що «так у них в селі казали – примак, а не приймак, ну так нехай так і буде». Родичі стверджують, що правильно без букви «й». Ситуація дійшла до того, що у офіційних документах (в указах Президента України за 2008 та 2022 рік) були обидва варіанти написання її прізвища. Щось це мені нагадує п'єсу «Максим Боруля». Там теж була плутанина з прізвищем…
Щоб краще ознайомити педагогів закладів дошкільної освіти Чернівецької міської територіальної громади з творчістю Марії Оксентівни в листопаді місяці було організовано та проведення дві зустрічі творчої лабораторії «Яскравий світ наївного мистецтва або малюємо в стилі Марії Приймаченко» на базі ЗДО №49 «Малятко» та ЗДО №53 «Віночок».
Свій досвід роботи представляли Ірина Ілларіонова (вихователь ЗДО №41 «Пізнайко»), Марія Котирло (вихователь ЗДО №24 «Джерело») та Тетяна Тодорюк (помічник вихователя, живописиця ЗДО №24 «Джерело»). Майстерки були сповненні яскравістю, сучасністю, креативом та творчою атмосферою! Учасники мали нагоду практично попрацювати в техніці пластилінографії та власноруч створили наклейки та стікери, оживлюючи «фантастичних» звірів Марії Приймаченко, для дизайнерського декору приміщень.
Запрошуємо до участі в творчих лабораторіях у грудні місяці! Обіцяємо, буде цікаво!
Comments