top of page

Листопадові зустрічі творчої лабораторії "Яскравий світ наївного мистецтва або малюємо в стилі Марії Приймаченко"


Роблю сонячні квіти, бо люблю людей,

роблю на щастя людям, щоб квіти мої були,

як саме життя народу,

щоб усі народи один одного любили,

щоб люди жили, як квіти б цвіли б на всій землі.

Марія Приймаченко

 

          Вже два роки світ переживає справжній бум на творчість української художниці Марії Приймаченко: у травні 2022-го роботи мисткині стали частиною головної програми Венеційської бієнале, а про її творчість написали головні медіа світу, від The Guardian до The Times. В Україні кошти від продажу робіт Марії Примаченко, які здійснив Фонд Притули, принесли пів мільйона доларів для Збройних Сил. А в 2023-му виставки робіт Приймаченко пройшли по всьому світу. 

         Марія Приймаченко — українська народна художниця в жанрі "наївного мистецтва"; лауреатка Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка, народна художниця України. Роботи Марії зачаровують неймовірно доброю фантазією, точним, своєрідним колоритом і таємничою майстерністю. Чуттєві й невимушені, її картини — це самовираження підсвідомого, обрамлене в дитячу форму, яка ніколи в її творчості не була покинутою. Вона надихалася вишивками і довкіллям, вона була селянкою, яка обожнювала Україну та ніколи не покидала рідний дім. 

           Як правильно писати «Примаченко» чи «Приймаченко»? Цим питання й досі задаються. І насправді однозначної відповіді немає. Сама художниця картини підписувала як «Примаченко» або «М. Примаченко», або ж скорочено «М. П.». Але при цьому у своїй статті режисер Лесь Танюк писав, що задавав це питання майстрині. Її відповідь була такою: «Приймаченко, – без сумнівів відповіла вона. – Приймаченки ми, з «Приймаків». Батька мого Овксентія Григоровича дід з бабою в «приймаки» взяли, всиновили. А записали потім російською. Все зіпсували». Але історія на цьому не закінчується. Вже в іншому виданні Марія Овксентіївна відповідала, що вона - Примаченко, тому, що «так у них в селі казали – примак, а не приймак, ну так нехай так і буде». Родичі стверджують, що правильно без букви «й». Ситуація дійшла до того, що у офіційних документах (в указах Президента України за 2008 та 2022 рік) були обидва варіанти написання її прізвища. Щось це мені нагадує п'єсу «Максим Боруля». Там теж була плутанина з прізвищем…

            Щоб краще ознайомити педагогів закладів дошкільної освіти Чернівецької міської територіальної громади з творчістю Марії Оксентівни в листопаді місяці було організовано та проведення дві зустрічі творчої лабораторії «Яскравий світ наївного мистецтва або малюємо в стилі Марії Приймаченко» на базі ЗДО №49 «Малятко» та ЗДО №53 «Віночок»

      Свій досвід роботи представляли Ірина Ілларіонова (вихователь ЗДО №41 «Пізнайко»), Марія Котирло (вихователь ЗДО №24 «Джерело») та Тетяна Тодорюк (помічник вихователя, живописиця ЗДО №24 «Джерело»). Майстерки були сповненні яскравістю, сучасністю, креативом та творчою атмосферою! Учасники мали нагоду практично попрацювати в техніці пластилінографії та власноруч створили наклейки та стікери, оживлюючи «фантастичних» звірів Марії Приймаченко, для дизайнерського декору приміщень.

       Запрошуємо до участі в творчих лабораторіях у грудні місяці! Обіцяємо, буде цікаво!






Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page