top of page

"Великоднє світло: мистецтво виготовлення свічок»

        В житті українців, як повсякденному та і обрядовому, свічка набула не лише практичного а й глибокого обережного та символічного значення, сприймаючись як символ небесного вогню.

       До вогню у слов’ян своє, особливе ставлення. Це і дідух, якого палять у вогні, і багаття на Великдень, і Різдвяний вогонь, і яскраві вогнища на святкуваннях Івана Купала – все це свідчить про шанобливе ставлення до вогню, про надання йому важливого значення в багатьох життєвих подіях. Таке поважне ставлення також видно з ритуалів та обрядів – недоречно розмовляти з вогнем як з рівним, звертатись до нього зверхньо чи фамільярно. Вогонь – це частина великого Сонця на землі, чиї життєдайні сили опускаються на землю і або спалюють, або карають непокорних та не шануючих його владу.

       В Україні в різних регіонах ще з давніх часів виготовляли свічки в домашніх умовах, незважаючи на те, що існувало й заводське виробництво, де робили церковні свічки. В багатьох місцевостях охоче розводили бджіл, і пасіки були і в заможних людей – великі, на багато десятків, а інколи і сотен вуликів, і в бідних – тільки що поменше, на десяти-дванадцяти вуликів. І таких малих пасік було дуже багато. За твердженнями дослідника Миколи Сумцова, українці дуже поважали та любили бджіл – «божих мух». Найменша пасіка забезпечувала селянина і медом на свята та до повсякденного столу, і воску, щоб зробити свічку Богу. Процес виготовлення свічок був дуже духовним та сповненим благоговіння самим процесом. Під час такої праці українці дуже ретельно дбали про чистоту матеріалу та самої роботи, робили це в певні дні, найбільш сприятливі для процесу, вираховували навіть години, коли можна чи навпаки не можна сукати свічі. При роботі промовляли молитву, запалювали лампадку, що стояла перед іконою. Сам віск витоплювали на припічку, щоб зробити кольорові свічі, до отриманого воску додавали фарбу. Такі кольорові свічі часто оформлювали позліткою. Дуже поширені були свічі-трійці: вони виготовлялись за ретельно продуманою технологією, що відрізнялась від звичних, були розмальовані і прикрашались окремо. 

           Щоб краще ознайомити вчителів щодо особливостей матеріалів, гнотів, форм та кольорів а також з декоруванням свічок, а саме з техніками розпису було організовано та проведення 26 березня 2025 року майстер-клас «Великоднє світло: мистецтво виготовлення свічок» на базі Чернівецької гімназії №9 для вчителів мистецтва, технологій/трудового навчання закладів загальної середньої освіти Чернівецької міської територіальної громади.

            Своїм досвідом роботи поділилися з колегами: вчителька технологій/трудового навчання, Ганна Белінська (Чернівецька гімназія №9), «Виготовлення свічки: шлях створення від початку і до кінця» та  вчителька образотворчого мистецтва, Людмила Балан (Чернівецька гімназія №9), «Розпис свічок».

           Нехай яскраве світло цього великого свята осяє вашу оселю, подарує надію, радість і віру в перемогу!





コメント


この投稿へのコメントは利用できなくなりました。詳細はサイト所有者にお問い合わせください。
bottom of page